תגובתו של דוד עתיד על שאלות ששלחה רוית לידידי הנשים, אבירי תדרים.

התבונה שאסף לבך במסע שלך לגבי המהות הגברית – 

מהי המהות הגברית בטהרתה?   מה טיבה?   מה תפקידה?   מה טיבו של האביר ללא השריון?   מה נלקח מגברים?   מה יש צורך להשיב?   

על המהות הגברית, על פי הבנתי:

את המהות הגברית שלי, כפי שאני מנסה היום לחוות ולממש, לא הייתי מצליח להבין אלמלא הייתי מובל על ידי, נמשך אל וחוקר במשך 75 השנים הראשונות של חיי את המהות הנשית.

לפיכך אתחיל ממנה.

אני תופס את המהות הנשית בטהרתה כנובעת מאימהות. היא יודעת להכיל, להעניק, לחבר ומעל לכל לאהוב את כל הנברא בעולמנו. היא נובעת מהאדמה ומחוברת לטבע. היא האקולוגיה, היא הסיכוי להמשך קיומה של האנושות על הפלנטה שלנו. היא זאת שחייבת להוביל את האבולוציה שלנו אל שלב ההתפתחות הבא.

אלא שאת כל אלה היא לא תוכל לעשות בלי עזרתנו, הגברים.

ומכאן נגזרת בעיני המהות הגברית החדשה. דורות רבים של הכשרה למאבקים על שליטה, לתחרות ולתרבות הכוח הכינו אותנו, הגברים, לתפקידנו הנוכחי שהוא בעיקר לתמוך, להעצים ולפנות מקום להנהגה הנשית.

נכון שלנו יש יותר כלים, יותר כוח פיזי ויותר ניסיון של הישרדות במלחמות, אך בכל אלה לא די עכשיו. עלינו להיות הכי יצירתיים, הכי אבהיים והכי סובלניים לשגיאותיהן ולחוסר ניסיונן של נשותינו – בזוגיות, בארגונים, בקהילות ובפוליטיקה. עלינו לצמצם את האינטלקט הציני והמילולי שלנו ולפנות מקום בתוכנו לאינטואיציה, לשפת גוף, לתנועה, לאמנויות. מהמקום החדש והצנוע הזה נוכל לתרום לעולם החדש, כגברים, בתור המעט המכיל את המרובה. ממש כמו שתרומתנו ליצירת הדור הבא היא חיונית ועם זאת מדויקת ומרוכזת: אנחנו תורמים את מנת הדי.אנ.איי. ומאפשרים לאישה להרכיב, להצמיח ולחבר את היצור החדש ברחמה בכוחותיה בלבד. כך גם תפקידנו באבולוציה האנושית צריך היות ממוקד בהפרייה, בפריצת מחסומי מודעות, בהתגברות על ההתניות וההרגלים, ביצירת החזון החדש.

את כל אלה נוכל לעשות רק אם נתחבר עמוקות למהות האנושית שלנו, שהיא בעיקרה גברית – יאנגית – פעילה (במשמעות של doing ), אך יש בה גם אלמנט נשיי – ייני – סביל ( במובן של being ) חשוב וחיוני.

במלים אחרות – עלינו לטפח את כישורי ההקשבה, ההכלה והאהבה שלנו.

 

בעולם החדש אני רואה את הנשים המשוחררות לוקחות על עצמן את התפקיד להיות מדריכות באמנות האהבה ללא תנאי, האהבה מהאימהות. לנו נותר התפקיד המורכב של להיות בו זמנית גם תלמידים וגם מורים.

את התפילה המסורתית "ברוך שלא עשני אישה" אני מפרש: כי רק כגבר אני מסוגל לעמוד על סוד כוחן וקסמן של הנשים. ואולי לא?…

 

דוד עתיד, ינואר 2013


תגובות

על המהות הגברית – ראיון עם דוד עתיד — אין תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הגדלת טקסט